Опције за особе са инвалидитетом

Skip to main content

Министарка др Беговић на Web Summit-у: “Припремамо нове генерације наше деце да буду спремне за будућност”

12. Новембар 2024.

Фото: Зоран Петровић / НИТРА 

Министарка др Јелена Беговић учестововала је током Web Summit-a на политичкој бини у Панел дискусији на тему Building a thriving tech ecosystem. Модератор панела био је политички уредник The New European Џејмс Бол, а уз министарку др Беговић на панелу је учествовао и Думитру Алаиба, министар економског развоја и дигитализације и подпредседник Владе Републике Молдавије

Министарка је овом приликом истакла да је Србија 2019. и 2020. године била земља која је заузела највишу позицију у Европи и свету када је у питању привлачење страних директних инвестиција. “Када говоримо о регији Балкана ми преузимамо 60 одсто од директних страних инвестиција целе регије. Са друге стране, када говоримо о стартап екосистему и ИТ индустрији, имамо 250.000 студената годишње и више од 50 одсто бирају СТЕМ науке као правац свој академског развоја и развоја каријера, а 40 одсто бира управо математику, инжењерске науке и ИТ”, казала је министарка. Она је додала да је Србија 2017. године увела програмирање као обавезан предмет као део курикулума за основне школе.

“Припремамо нове генерације наше деце да буду спремне за будућност, нарочито са вештачком интелигенцијом, али и целом ИКТ индустријом”, рекла је она и додала да Влада заузима проактиван став и прилази сваком средњем и великом предузећу које жели да инвестира у Србију. “Уз помоћ Привредне коморе Србије довели смо 24 стартапа и свеукупно 60 компанија овде на Web Summit. Ми смо трећа земља по присутности овде са више од 350 људи, а нисмо огромна земља. Све то показује колико смо фокусирани на развој ИТ и осталих нових технологија”, навела је.

Министарка је говорила о значају дигитализације, стратегије развоја вештачке интелигенције, али и оснивања државног ДАТА центра. “Министарство науке, технолошког развоја и иновација блиско сарађује и са компанијама, нарочито стартапима, у покушају да их повежемо са различитим државним институцијама како би могли да припремају своје пилот пројекте и развијају их за локално, регионално, али и светско тржиште. Баш зато што смо мање тржиште, лакше нам је да знамо проблеме и изазове наших стартапа како бисмо их брже повезали са институцијама и субјектима који могу да им помогну јер се заиста трудимо да их припремимо за светско тржиште”, рекла је министарка у оквиру овог панела.

Галерија
Погледајте још вести