Европска комисија: Србија остварује видљив напредак у спровођењу стратешких циљева у области науке и иновација
У новом Извештају о напретку за 2024. годину, у поглављу 25, које се односи на науку и иновације, Европска комисија оцењује напредак Републике Србије као видљив. Србија, као земља кандидат за чланство, убрзано унапређује своје стратешке циљеве у овој области.
Извештај истиче подршку Европске уније програмима истраживања и иновација и наглашава важност укључивања земаља са чврстим улагањем у ову област. У том смислу, Србија се издваја као једна од водећих земаља у региону.
Правни и институционални оквир у Србији су успостављени, а усаглашеност са правним тековинама ЕУ је делимично постигнута. У складу са политиком истраживања и иновација, Србија спроводи Стратегију развоја стартап екосистема за период 2021-2025. и нови акциони план за 2024. годину. У Извештају се наводи да је Фонд за науку постао у потпуности оперативан, чиме је повећан број финансираних програма (са 8 на 11) и буџет (са 74,5 милиона евра на 107,5 милиона евра).
Истиче се да је Србија у петој години спровођења Стратегије паметне специјализације, а други акциони план предвиђен је до 2025. године. Са више од 70% успешно реализованих активности из првог акционог плана, Србија показује видљив напредак у остваривању стратешких циљева.
Са статусом придружене државе у програму Хоризонт Европа, Србија је у 2023. години остварила 38,7 милиона евра. Поред тога, Србија активно учествује у програмима ЕУРЕКА и Европске сарадње у науци и технологији (COST).
У области иновација, активности Фонда за иновациону делатност, научно-технолошких паркова и 14 нових инкубатора доприносе значајном развоју. Програми попут Катапулт акцелератора и Serbia Ventures имају значајан утицај, док се даље укључивање у Европску агенду за иновације и Европски савет за иновације снажно охрабрује.
Србија је у успону и као иноватор на табели European Innovation Scoreboard, са резултатом од 62,8% у 2024. години – што је изнад просека групе иноватора у успону. Расходи за истраживање и иновације у приватном сектору и даље су на ниском нивоу. Овај аспект представља простор за даљи напредак и усмеравање напора на унапређење инвестиција у истраживање и иновације у Србији.