Државни секретар проф. др Трајановић отворио пети Дан отворене науке
Фото: НИТРА
Државни секретар проф. др Мирослав Трајановић отворио је пети Дан отворене науке који се одржава у Ректорату Универзитета у Београду
Проф. др Трајановић је током свог обраћања присутнима истакао значај отворене науке и осврнуо се на изазове са којима се научници у Србији суочавају.
„Када је наука отворена и подаци транспарентни онда су сви остали сигурни да је оно што су научници урадили презентовано на начин који омогућава и другима да то провере. Отворена наука се суочава са много изазова. Ми смо испред Министарства науке, технолошког развоја и иновација срећни што имамо Тим за отворену науку Србије који ради већ пет година и бори се са тим изазовима, али и даје предлоге како да се на квалитетан, стручан и експертски начин ти изазови реше и како да одговоре на наше дилеме у Министарству“, рекао је проф. др Трајановић и додао:
„Изазови ће наставити да постоје и зато се у односу на њих отворена наука развија и прилагођава новим околностима као што је вештачка интелигенција. Ми ћемо имати утицај вештачке интелигенције и на отворену науку.“
Државни секретар је као највећи изазов у науци истакао финансије, али и заштиту података о личности.
„Наш најважнији изазов су финансије јер да бисмо на адекватан начин имплементирали отворену науку у Србији увек мора да има финасијских подстицаја, а Министарство је тај изазов решило путем Фонда за науку. Други изазов је стварање инфраструктурних услова за бављење отвореном науком. Неопходно је да имамо репозиторијуме, а због тога нам је значајна еНаука која повезује ове репозиторијуме и чини све наше научне резултате видљивим не само за нас у Србији, него било коме. Свако може да приступи нашем репозиторијуму и да види ко се чиме бави како би остварио контакт са научницима. Трећи изазов који још није решен на одговарајући начин, али појавом блокчејн технологија полако се решава, а то је заштита приватности, поготово када се ради о истраживањима која се односе на људе, било да су друштвена истраживања или медицинска. Увек када имате податке о личности то може да буде велики изазов“, закључио је проф. др Трајановић.