Државна секретарка др Марија Гњатовић учесница панела „Индустријски докторати као мост између науке и привреде”

Фото: Зоран Петровић, НИТРА
Државна секретарка Министарства науке, технолошког развоја и иновација др Марија Гњатовић, учествовала је на панел дискусији „Индустријски докторати као мост између науке и привреде”, у оквиру 67. Међународног сајма технике и техничких достигнућа
На панелу су говорили и проф. др Наташа Јовановић Љешковић, деканка Фармацеутског факултета у Новом Саду, проф. др Милета Жарковић, ванредни професор Електротехничког факултета Универзитета у Београду, као и Бојана Антић, лидерка за приступ тржишту и сарадњу са државним органима компаније „Такеда”.
Др Гњатовић је истакла да је један од циљева Министарства да се сарадња између научноистраживачког сектора и привреде гради постепено, посебно кроз повезивање стартапова и мањих компанија са истраживачима. „Данас смо говорили о значају примене индустријских доктората као новог модела реализације докторских студија, који директно повезује науку и привреду. Дискутовали смо о томе зашто је овај модел важан за индустрију, али и које бенефите доноси свим учесницима – студентима, универзитетима и компанијама”, рекла је др Гњатовић. Она је додала да су посебно била драгоцена конкретна искуства колегинице са Фармацеутског факултета, која је кроз свој пример показала колико овакав вид докторских студија може допринети каријерном развоју и размени знања између академије и индустрије.
Проф. др Љешковић је нагласила да студенти на индустријским докторатима стичу конкурентност и за каријеру у академији и у индустрији. Проф. др Жарковић је указао на потребу успостављања јасних уговора и обавеза између факултета и компанија како би се убрзао процес сарадње, с обзиром на то да индустрија тражи брза решења, док научни рад захтева више времена.
Бојана Антић је истакла да компанија „Такеда” највише сарађује у области науке са лекарима и да подршка вештачке интелигенције игра важну улогу у иновацијама у фармацеутској индустрији. Након оснивања Института за вештачку интелигенцију Србије, пронађен је прави партнер за даљи развој.
Министарство ће наставити да развија и подржава програме који повезују истраживаче и привреду, са циљем јачања иновационог потенцијала Србије.
У оквиру 67. Међународног сајма технике и техничких достигнућа представљена је изложбена поставка Владе Републике Србије, чији је организатор Министарство науке, технолошког развоја и иновација, под називом „Играј за човечанство! Наука за све“. Слоган овогодишње поставке је „Иновације мењају свет“.