Опције за особе са инвалидитетом

Skip to main content

Др Беговић: “Жена у науци је у Србији процентуално више него што је то случај у ЕУ”

15. Март 2023.

“У Европској унији жене чине 33 посто научника, а на водећим позицијама је удео жена 11 посто. У Србији је статистика потпуно другачија”, навела је др Беговић

Министарка науке, технолошког развоја и иновација др Јелена Беговић присуствовала је и дала уводну реч предавању канадске физичарке Полин Гањон у Француском институту у Београду на тему “Жене у науци: Улога, значај и изазови жена у науци некад и сад: осврт на живот велике научнице српског порекла Милеве Марић Ајнштајн”, одржаном у оквиру Месеца франкофоније.

Предавању су присуствовали и директор Француског института Станислас Пјере, представник канадске амбасаде у Србији Дејвид Морган, као и амбасадор Француске у Србији Пјер Кошар.

“Тема овог предавања је Милева Марић Ајнштајн, али у ствари и све жене у науци које су се током историје суочавале, а у многим државама се и даље суочавају са различитим врстама неједнакости, дискриминације и препрека у својим каријерама и у остваривању својих снова”, рекла је др Беговић током уводног предавања.

“У Европској унији жене чине 33 посто научника, а на водећим позицијама је удео жена 11 посто”, навела је др Беговић. “У Србији је статистика потпуно другачија”, рекла је она и објаснила да је у научним институтима у Србији удео жена 60 посто, на факултетима 50 посто, док је на водећим и руководећим позицијама удео жена 30 посто.

“Мислим да можемо да будемо поносни на то, а неке државе могу да науче од Србије да је то могуће”, рекла је др Беговић. “Треба да будемо још бољи”, закључила је др Беговић.

Министарка је након предавања поразговарала са др Полин Гањон и нагласила важност приче о Милеви Марић Ајнштајн, која показује са каквим потешкоћама се кроз историју жене суочавају у науци.

Галерија
Погледајте још вести