Др Беговић доделила уговоре научно-истраживачким организацијама у оквиру Програма финансирања и развоја иновационих инкубатора
Фото: Зоран Петровић / НИТРА
Научно-истраживачким организацијама (НИО) у Србији које су учествовале у јавном позиву за финансирање пројекта у оквиру Програма формирања и развоја иновационих инкубатора данас су у Влади Републике Србије додељени уговори
Министарка науке, технолошког развоја и иновација др Јелена Беговић доделила је 14 уговора представницима НИО у Србији, од којих су осам из Београда, и по једна организација из Новог Сада, Лесковца, Краљева, Ниша, Чачка и Крагујевца. За ову намену факултетима, универзитетима и институтима у Србији је обезбеђено укупно 60 милиона динара. Уговори су уручени Биолошком, Машинском, Електротехничком, Пољопривредном, Техничко - технолошком, Хемијском факултету у Београду, као и Факултету органзационих наука и Инстуту за физику у Београду. Средства за формирање и развој иновационих инкубатора су добили и институт Биосенс у Новом Саду, Машински и Технолошки факултети из Ниша, Универзитет у Крагујевцу, Факултет за машинство и грађевинарство у Краљеву и Факултет техничких наука у Чачку.
“Велико ми је задовољство што смо се данас окупили и започели нови програм који за циљ има формирање иновационих инкубатора у оквиру научно-истраживачких организација. Већ дуго се у Србији ради на развоју модела како бисмо ојачали активности у оквиру факултета и научних института које као последицу имају повећани број стартап компанија”, навела је др Беговић. “Наша научна продукција не треба да се доводи у питање - имамо квалитетну науку и квалитетне научне публикације. Оно што нам недостаје је трансфер технологија од тих фантастичних идеја, односно квалитетне науке”, истакла је др Беговић.
“Морамо да научимо да препознајемо добре идеје и људе који имају предузетнички дух, морамо им дати подршку, задржати их у земљи и дати им подршку како да од идеје успеју да пласирају производ или услугу на тржишту, било домаћем или иностраном. Овај пут није лак, али се надамо да ће тимови са ових научно-истраживачких организација уз нашу подршку и помоћ научно-технолошких паркова, који имају већ заиста велико искуство, заиста бити спона између стартап екосистема и академије. Морамо да развијемо наш механизам, систем одговарајући за Србију, нашу мрежу, која ће омогућити да потенцијали које заиста имамо у научној заједници искористимо на најбољи могући начин, како за развој економије и друштва, тако и за технолошки напредак читаве Србије”, нагласила је др Беговић.
“Према подацима са еНауке, имамо 19766 истраживача и 68 НИО. Верујем да је то довољна критична маса ако се умрежимо са свим сегментима иновационе делатности који постоје у Србији, сигурна сам да ће резултат јако брзо доћи. Велика је одговорност на директорима, деканима и менаџменту института да заиста овај план спроведу у својој организацији. Уверена сам да ће ови наши први добитници и први инкубатори који ће у овом програму настати бити централне тачке око којих ћемо се окупљати, и у некој следећој фази правити неке веће центре, како бисмо пре свега младим генерацијама које имају много развијенији предузетнички дух дали шансу од самог почетка да нађу своје место у овом систему”, закључила је министарка.
Продекан за научно-истраживачки рад Факултета за машинство и грађевинарство у Краљеву Универзитета у Крагујевцу проф. др Милан Бижић истакао је да ће овај иновациони инкубатор бити од великог значаја за Краљево и околину. “Надам се да ћемо кроз формирање овог иновационог инкубатора на факултету у Краљеву, уз низ других услова на којима треба озбиљно радити дати значајан допринос спречавању одласка младих из Краљева и да ћемо их кроз овај вид подршке мотивисати да остану у Краљеву да студирају и наравно након завршетка студија да се запосле ту, чиме би се дао допринос демографској слици Краљева и околине. Пројекат ће имати велики значај и за развој факултета у Краљеву и Универзитета у Крагујевцу, а надам се и самог града Краљева и читавог региона Србије у којем се Краљево налази. У име свих присутних захваљујем се Министарству науке, технолошког развоја и иновација и надам се да ћемо за годину дана успети да оправдамо ова средства и постигнемо оне резултате који су овим јавним позивом и предвиђени”, рекао је проф. др Бижић.