Опције за особе са инвалидитетом

Skip to main content

Додељена национална признања ,,За жене у науци” за 2024. годину

24. Децембар 2024.

Фото: Зоран Петровић, НИТРА

Министарка др Јелена Беговић отворила церемонију доделе националних признања за три најбоље младе научнице у Србији

Министарка науке, технолошког развоја и иновација др Јелена Беговић отворила је свечану церемонију доделе националних признања за три најбоље младе научнице у Србији у оквиру међународног програма Л'Орéал-УНЕСКО „За жене у науци“. Национална признања уручена су изузетним младим научницама Ани Худомал, Милки Малешевић и Сандри Вељковић које су награђене за свој истакнути допринос у различитим научним дисциплинама – физици квантних вишечестичних система, молекуларној микробиологији и нанотехнологији и микросистемима. Осим признања, награђеним научницама уручени су и новчани подстицаји у износу од по 5.000 евра, како би наставиле своја истраживања у нашој земљи.

Министарка науке, технолошког развоја и иновација др Јелена Беговић овом приликом изразила је одушевљење добитницама. ,,Велики је успех наше државе то што имамо квалитетне и амбициозне паметне жене које су одабрале каријеру у науци. Ова награда представља велики подстицај и мотивацију за све наше девојчице и девојке да треба да се баве науком. Нашој науци треба што више жена”, поручила је министарка др Беговић.

Међународна иницијатива Л’Ореал - УНЕСКО „За жене у науци“ ове године обележава 26 година постојања. Програм је у Србији је покренут 2010. године и до данас је на конкурсу за Национална признања учествовало више од 700 младих научница, а њих 41 су награђене у укупном износу од готово 25 милиона динара.

Председник Комисије Републике Србије за сарадњу са УНЕСКО-м проф. др Горан Милашиновић истакао је овим поводом да је неопходно мобилисати све таленте у свету у ком је наука кључна за суочавање са савременим изазовима. ,,Морамо да стварамо окружење у којем таленти могу да се развијају и доприносе даљем развоју. Чак и данас је само једна од три истраживача у свету жена, а тај број пада на скоро једну од десет у сектору вештачке интелигенције, што резултира бројним родним предрасудама када је реч о технологијама у настајању. Унапређење родне равноправности у науци је такође и циљ партнерства између УНЕСЦО-а и Фондације Л'Орéал на глобалном нивоу“, поручио јр др Милашиновић.

Ана Попара Гојковић, директорка за науку и регулаторне послове за Адриа Балкан регион у компанији Л’Ореал, истакла је значај активности жена у науци. „Дати женама научницама место које заслужују у друштву, борити се против препрека на које наилазе, инспирисати будуће генерације младих девојака да се баве научном каријером, циљеви су овог већ чувеног међународног програма. Кроз иницијативу „За жене у науци“ је до сада подржано више од 4400 жена из више од 140 земља у свету. Због тога увек имамо изузетну част и велико задовољство када, као данас, још три талентоване младе научнице из Србије уводимо у ову изванредну глобалну заједницу”, закључила је Попара Гојковић.

Циљ програма „За жене у науци“ је да широм света подржи изванредне жене истраживаче, које својом посвећеношћу, достигнућима и визијом доприносе напретку науке и друштва у целини. Програм ради и на смањењу различитих препрека са којима жене у науци диспропорционално сусрећу. У Србији се у оквиру овог програма већ четрнаест година, заједно са Комисијом Републике Србије за сарадњу са УНЕСKО-м, Министарством просвете, науке и технолошког развоја и компанијом Л'Ореал Балкан, награђују најбоље младе научнице, како би наставиле своје професионално усавршавање и развој науке у Србији.Наредни, петнаести циклус програма Националног програма „За жене у науци“ почиње 1. јануара 2025. Конкурс за подршку научноистраживачким пројектима је намењен младим научницама у Србији, до 35 година живота, које су уписале или завршиле докторске или постдокторске студије у области природних наука.

Галерија
Погледајте још вести